update - najaar 2025
We blijven werken aan de ontwikkeling van onze dorpskern. Met recent gerealiseerde projecten én nieuwe plannen voor de nabije toekomst bouwen we stap voor stap aan een veiligere en aantrekkelijke dorpskern.
Binnen het goedgekeurde ‘Masterplan Dorpskern’ zijn al mooie stappen gezet. Het nieuwe Hoppinpunt aan de Tramwissel met bijhorende parking verhoogt de bereikbaarheid met auto en bus. Het kunstwerk op de elektriciteitscabine en de ontharding aan het kruispunt met de Steenweg op Oosthoven geven onze dorpskern een esthetische én functionele meerwaarde. Bovendien dragen ze bij aan een veiligere verkeerssituatie.
Maar we blijven niet stilzitten. De plannen voor een verkeersveilige inrichting van het Dorpsplein krijgen meer vorm. In september keurde de gemeenteraad het bestek goed, en we mikken op een uitvoering in het voorjaar van 2026. Dankzij de subsidies van VLAIO kunnen we investeren in een kwaliteitsvol en verkeersveiliger dorpsplein. We werken ook verder aan de ventweg. Dit plan komt in oktober ter goedkeuring op de gemeenteraad.
Wat verandert er op het Dorpsplein?
- Bushalte wordt verplaatst
De bushalte verhuist naar het Dorpsplein en wordt volledig toegankelijk, ook voor rolstoelgebruikers, ouderen en slechtziende reizigers. - Veiliger ter hoogte van Brasserie Rimbaud
De gevaarlijke situatie voor fietsers en auto’s verdwijnt. Hier komt een doorgang enkel voor fietsers en voetgangers. - Tweerichtingsverkeer in Dorp
Door het afsluiten maakt dat de weg op het Dorpsplein (tussen Steenweg op Sevendonk en Koning Boudewijnlaan) opnieuw toegankelijk moet zijn voor auto’s in twee richtingen. - Veiliger parkeren
De parkeervakken worden aangepast zodat je voortaan kan ‘langsparkeren’: parkeren in de rijrichting, parallel met de weg. Dat is veiliger en comfortabeler, met meer ruimte om in- en uit te rijden en minder kans op aanrijdingen met andere voertuigen, fietsers of voetgangers. Op het Dorpsplein komt er ook een blauwe zone, handig voor wie kort wil parkeren om snel boodschappen te doen. Langer parkeren kan op de centrumparking De Djoelen in de Neerstraat. - Kleine rotonde
Er komt een kleine, overrijdbare rotonde zodat auto’s kunnen keren. Grote voertuigen zoals vuilniswagens of brandweer kunnen er probleemloos overheen rijden. - Meer plaats voor fietsers
Voor het gemeentehuis komt er een apart fietspad. Aan de overzijde komt een brede, okergele fietssuggestiestrook. Zo krijgen fietsers meer ruimte en zichtbaarheid. Het plein zelf wordt voorlopig nog niet aangepakt. Hiervoor zal op een later moment een participatief traject worden opgestart, zodat inwoners mee kunnen nadenken over de toekomst van het Dorpsplein.
En de ventweg?
Ook voor de ventweg langs de Steenweg op Turnhout ligt een concreet ontwerp klaar. Dat is uitgewerkt met inbreng van inwoners, handelaars, bezoekers en verschillende overheden.
Voor de rioleringswerken zijn momenteel geen subsidies beschikbaar. Samen met onze partners Pidpa, AWV en Aquafin bekijken we of en wanneer Oud-Turnhout in aanmerking kan komen voor eventuele subsidies. Dat betekent wel dat de uitvoering van het rioleringsdossier heel wat later zal plaatsvinden.
Omdat de riolering nog niet vernieuwd kan worden, bekijken we nu welke maatregelen we al wél kunnen uitvoeren om de ventweg verkeersveiliger te maken. We zetten in op:
- een aangename wandelzone met bankjes
- een vrijliggend fietspad
- veilig langsparkeren met voldoende ruimte om in- en uit te stappen
- kortparkeren met blauwe zone en zelfs een 15-minuten-zone, ideaal voor een snelle boodschap of om iemand af te zetten.
Een studiebureau werkt op dit moment aan het ontwerp en bekijkt welke aanpassingen nodig zijn. Zodra er een definitief plan is, brengen we jullie opnieuw op de hoogte.

eerder bericht - voorjaar 2025
We maken de wandelroute naar de centrumparkings aangenamer. Dit doen we onder meer door de verlichtingspalen van het dorp door te trekken tot aan de parkings. We vergroenen de omgeving rond de Aa en zetten ook daar volop in op verkeersveiligheid. Het Agentschap Wegen en Verkeer engageerde zich om een fietsoversteek te voorzien langs het zebrapad, en hier ook extra verlichting te voorzien, zodat voetgangers en fietsers goed opvallen.

De ventweg toveren we om tot een aangenaam winkel- en wandelgebied. We maken ruimte voor fietsers en voetgangers. We voorzien bankjes en maken het groener. We zorgen ervoor dat de levensader voor onze winkels behouden blijft en dat passanten makkelijk even kunnen binnenspringen, terwijl we ook de dorpskern groener, veiliger, rustiger, gezelliger en meer sfeervol maken. Een levensader betekent dat Oud-Turnhout een plek is waar het heel fijn leven is. Dat je er wil zijn, dat het bruist.
Op het dorpsplein zetten we in op beleving en ontmoeting. Tijdens de participatiemomenten (bij opmaak van het masterplan) waren alle groepen het unaniem eens om voor een half verhard – half onthard dorpsplein te gaan, zodat er voldoende plaats is voor activiteiten. Het concrete ontwerp voor het dorpsplein moet nog opgemaakt worden. Enkele maatregelen zijn al wel beslist. Zo komt er een toegankelijke bushalte op het plein. Eén van de meest onveilige verkeerssituaties voor fietsers wordt al weggewerkt: er komt een knip voor gemotoriseerd verkeer ter hoogte van brasserie Rimbaud. Daaraan gekoppeld worden ingrepen gedaan om het veiliger te maken voor fietsers en voetgangers op het dorpsplein en voor het gemeentehuis.
Bekijk hier hoe dit eruit zou kunnen zien: visualisatie
